Sadzenie i pielęgnacja roślin
Jeśli są Państwo wielbicielami sadzenia i pielęgnacji roślin tak jak my, to skorzystajcie z naszych poradników dotyczących dbania o sadzonki pochodzące z naszej szkółki. W tej sekcji regularnie zamieszczamy artykuły dotyczące tego, jak zapewnić drzewom, krzewom i innym roślinom szybki i zdrowy wzrost!
Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie
Sadząc należy wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądała za kilka, czy kilkanaście lat.
Większość drzew i krzewów sadzi się wiosną lub jesienią. Pracy nie można wykonywać zbyt wcześnie ani zbyt późno. Wczesnowiosenne lub późnojesienne nasadzenia wiążą się z ryzykiem uszkodzenia roślin przez mróz. Rośliny produkowane w doniczkach są bardziej elastyczne i można je sadzić przez niemal cały sezon wegetacyjny.
Drzewka liściaste, iglaste i owocowe, a także krzewy najlepiej jest sadzić w okresie od września do listopada. W tym czasie podłoże jest jeszcze ciepłe i zapewnia naturalną wilgoć. Wiosną rośliny z bryłą korzeniową należy sadzić między marcem a kwietniem, a te bez bryły korzeniowej do końca maja. Sadzenie szczególnie wrażliwych na mrozy roślin lepiej jest przesunąć na wiosnę, ze względu na ryzyko przemarznięcia.
W przypadku roślin z bryłą korzeniową średnica wykopanego dołka powinna być co najmniej dwukrotnie większa niż średnica samej bryły. Spulchnić glebę w strefie dołka pod roślinę jak najgłębiej za pomocą szpadla i umieścić w dołku pierwszą warstwę ziemi do roślin. Następnie wymieszać wykopaną glebę rodzimą w stosunku 1:2 z ziemią. Jeśli chcemy przyspieszyć wzrost naszej rośliny, możemy do ziemi dodać produkty wzmacniające system korzeniowy. Glebę ciężką i zlewną należy rozluźnić poprzez dodanie piasku. Pod rośliny wrzosowate trzeba przygotować glebę o kwaśnym odczynie np. torf.
Dla roślin bez bryły korzeniowej ważne jest umieszczenie rośliny w taki sposób, aby korzenie były skierowane w dół i rozłożone na boki. Po delikatnym obsypaniu korzeni, glebę bliżej rośliny ubijamy mocniej.
Właściwe ubicie gleby powoduje szczelne przyleganie gleby do drobnych korzeni, co ułatwia podsiąkanie wody i zapobiega nadmiernemu osiadaniu rośliny po posadzeniu.
Podlewanie
Wokół wykopanego pod roślinę dołka należy utworzyć z ziemi kołnierz o wysokości ok. 10 cm ułatwiający podlewanie. Dzięki temu Twoje rośliny będą w optymalny sposób zaopatrywane w wodę. Po wsadzeniu rośliny należy obficie podlać rośliny, nawet w deszczową pogodę.
Podlewanie ogrodu to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny nie mogą żyć bez wody, dlatego rośliny w ogrodzie należy nawadniać. Ogród, w którym choćby okresowo panuje susza, nigdy nie będzie piękny.
Intensywniej trzeba też podlewać rośliny młode, wszystkie w okresie kwitnienia, a także posadzone w miejscach nasłonecznionych.
Rośliny ogrodowe należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem.
Częste podlewanie niewielkimi ilościami wody powoduje, że woda dostępna jest dla roślin jedynie w górnej warstwie gleby – nie przesiąka do głębszych jej warstw. Rośliny nie wytwarzają wtedy naturalnego systemu korzeniowego (sięgającego głębiej do ziemi), tylko płytki, który jest wrażliwy na nawet bardzo krótkie okresy suszy. Rośliny powinno podlewać się rzadko, a obficie, dzięki czemu woda wsiąka w ziemię i przemieszcza się do głębszych warstw gleby, które zachowują wilgoć dostępną dla roślin znacznie dłużej. W takich warunkach system korzeniowy roślin będzie głęboki i w razie suszy będzie pobierał wodę z głębszych warstw gleby.
Rośliny bardzo pozytywnie reagują na ściółkowanie.
Odpowiednio dobrana ściółka pozwala ograniczyć rozwój chwastów,
pomaga utrzymać wilgotność podłoża, a także chroni korzenie roślin przed zimowym chłodem. Jeśli jest w ciemnym kolorze (np. brązowa agrowłóknina) - pomaga także ogrzać glebę. Jeśli jest naturalna (np. kora, słoma, trociny), ulega stopniowemu rozkładowi, wzbogacając podłoże w substancje odżywcze i poprawiając strukturę gleby.
Nawożenie
Jest niezbędne by rośliny zdrowo rosły, a plony były obfite. Małe, kwaśne owoce, mizerne kwitnienie, wyblakłe listki i słabe pędy – to wszystko objawy chorób fizjologicznych – tj. niedoboru składników pokarmowych. W naturalnych warunkach (np. na łące i w lesie) dzikie rośliny rosną, kwitną i owocują, a przecież nikt ich nie nawozi. W ogrodzie, gdy pozostawimy rośliny bez opieki, szybko zaczną marnieć! To dlatego, że w przyrodzie rosną tylko te, które są dobrze dostosowane do warunków, a w ogrodzie wybieramy gatunki nie pod kątem ich wytrzymałości i preferencji klimatyczno-glebowych, ale urody! Ponadto intensywnie eksploatujemy glebę, a naturę trzymamy pod kontrolą, nie pozwalając na pełen obieg materii. Usuwamy przecież przekwitłe kwiaty, spady owoców i jesienne liście. Dbamy o porządek i estetykę, która w przydomowych ogrodach jest najważniejsza! Zapominamy jednak o tym, że wraz z resztkami pozbywamy się cennych składników pokarmowych, które mogłyby trafić z powrotem do gleby, rozłożyć się i odżywić nowe uprawy.
Nawożenie podstawowe – polega na dostarczeniu do podłoża odpowiedniej ilości nawozu w trakcie jego przygotowania, zanim posadzimy lub posiejemy tam rośliny. Możemy zastosować nawóz mineralny w ilości 2 -8kg/100m² lub nawóz organiczny(kompost i obornik świeży) w ilości 4 – 6 kg/m² i granulowane nawozy organiczne 10 – 18 kg/100m². Można również posiać rośliny na nawóz zielony.
Zastosowanie obornika lub kompostu dostarcza nie tylko składników pokarmowych, ale przede wszystkim wnosi próchnicę, poprawiając strukturę gleby . Przy zastosowaniu dużej dawki obornika możemy zmniejszyć nawożenie mineralne. Przy sadzeniu nie należy dawać do dołka obornika, ani żadnych nawozów mineralnych. Wysoka koncentracja soli mineralnych może uszkodzić korzenie, jak również „nie zmusza” rośliny do „szukania” pokarmów w szerszym otoczeniu.
Nawożenie pogłówne – polega na dostarczaniu substancji odżywczych w trakcie wegetacji roślin. W tym celu możemy używać nawozów płynnych w określonych przez producenta dawkach, nawozów mineralnych, które rozsypujemy wokół rośliny lub nawozów wodorozpuszczalnych, przygotowując odpowiedni roztwór i podlewając nim rośliny. Możemy również zastosować dokarmianie dolistne.
Na glebach lekkich, piaszczystych (o małym kompleksie sorpcyjnym) w celu zapobiegania wypłukiwaniu nawozów, nawozimy częściej, a w mniejszych dawkach. Nawóz rozsypujemy, co najmniej tak szeroko jak sięgają gałęzie rośliny, ponieważ korzenie sięgają znacznie dalej niż korona. Nie dotyczy to roślin świeżo posadzonych. Rozsypywanie nawozu tuż przy nasadzie roślin jest mniej skuteczne, a często wręcz szkodliwe, z uwagi na wysoką koncentrację blisko rośliny.
Pamiętajmy, aby nawozić racjonalnie, stosując się do zaleceń podanych na opakowaniach. Przenawożenie jest bardziej szkodliwe niż brak składników odżywczych. Nawóz mineralny stosujemy najlepiej w dni pochmurne. Rozsypując nawóz wokół roślin uważajmy aby nie dostał się on na liście, aby ich nie poparzył. Przy braku deszczu, ziemię wokół rośliny mocno podlejmy. Stosując nawozy rozpuszczalne w wodzie unikajmy godzin południowych, lepiej zastosować je w godzinach porannych lub wieczornych. Nawozy azotowe stosujemy jedynie do połowy lipca, aby nowe przyrosty zdążyły zdrewnieć przed zimą, później stosujemy specjalnie przygotowane nawozy jesienne
Zwalczanie chorób i szkodników
W celu ochrony roślin przed chorobami oraz szkodnikami, stosuje się środki ochrony roślin, zawierające substancje czynne, dzięki którym zapobiegawczo bądź doraźnie eliminuje się choroby, szkodniki oraz chwasty, stanowiące zagrożenie bądź ograniczające możliwości uprawowe roślin ozdobnych i użytkowych.
Zabezpieczanie roślin przed zimą
Wiele drzew i krzewów ozdobnych pochodzi z klimatu cieplejszego niż polski. Dlatego wybierając rośliny należy wybrać im odpowiednie miejsce w ogrodzie. Na przemarzanie najbardziej wrażliwe są rośliny zimozielone.
Bardzo ważne jest obfite podlanie roślin zimozielonych późną jesienią i ściółkowanie u podstawy.
Do zabezpieczania roślin na zimę można używać materiałów z ogrodu, np.: słomę, trociny, suche liście lub stroisz (gałązki roślin iglastych) lub materiałów dostępnych w sklepach ogrodniczych, takich jak: mat słomianych, szarego papieru, kory lub agrowłókniny.